معرفی شاخه فنی و حرفه ای | دنیای رشته های کاربردی

معرفی شاخه فنی و حرفه ای | دنیای رشته های کاربردی
29

دانش آموزان پایه نهم  در خردادماه ،باید برای سال دهم انتخاب رشته کنند. این انتخاب رشته خیلی مهمه، چون زندگی فردی، اجتماعی و شغلی آینده شون را تحت تاثیر قرار میده. یکی از شاخه های مهم در سه سال دوم متوسطه ، شاخه فنی و حرفه ای هست. به همین دلیل، ما در این مقاله میخوایم شما را با این شاخه و مشاغل اون بیشتر آشنا کنیم.

مهمترین عوامل موثر بر انتخاب رشته و گروه تحصیلی چیه؟

مهمترین عاملی که در انتخاب رشته خیلی مهمه اول خودمون هستیم. یعنی چی؟ یعنی اینکه اول باید ببینیم خودمون رشته ای که داریم انتخاب میکنیم بهش علاقه داریم یا نه و آیا توانایی و استعداد اون رشته رو داریم!

خب سوال اینه که چطور می تونیم بفهمیم واقعا به  یه رشته علاقه مند هستیم یا اینکه بیشتر تحت تاثیر اطرافیان مون داریم انتخاب رشته می کنیم. پیشنهاد ما در این زمینه به شما دوستان اینه که سعی کنید تا می تونید راجع به رشته های مختلف تحقیق کنید. مقاله بخونید و توی اینترنت بگردید.  همین طوری که وقتی میخواهید یه کفش بخرید، کلی مغازه را میگرددید و ده ها خیابون را زیر رو می کنید، همینطور هم در خصوص رشته های مختلف جستجو کنید. بپرسید، به محل کار رشته های مختلف سر بزنید. با فارغ التحصیل های رشته های مختلف صحبت کنید.

دومین عاملی که بر انتخاب رشته تاثیر گذاره محیط اطرافمونه یعنی اینکه باید بررسی کنیم و ببینیم که رشته ی مورد علاقه ما در دبیرستان ها و هنرستانهای اطراف محل زندگیمون وجود دارن یا نه و همچنین باید در مورد نیاز جامعه به شناخت کافی برسیم. یعنی ابتدا در مورد آینده شغلی رشته مون اطلاعات به دست بیاریم و بعد بیایم خیلی دقیق بررسی کنیم که محل زندگیمون، استانمون و کشورمون به چه شغلهایی در حال حاضر بیشتر نیازمنده. این که یه رشته مورد نیاز جامعه باشه خیلی مهمه، چون که همه ما به درآمد احتیاج داریم. بنابراین وقتی تقاضا برای یه شغل بالا باشه ، با خوندن رشته فنی حرفه ای مرتبط با اون ، راحتر میشه کار گیر آورد.

انواع شاخه و رشته در دوره دوم متوسطه چیه؟

انواع شاخه و رشته در دوره دوم متوسطه

سه نوع شاخه مختلف وجود داره: شاخه نظری، شاخه کاردانش و شاخه فنی و حرفه ای

  • -شاخه نظری شامل چهار رشته، ریاضی و فیزیک، ادبیات و علوم انسانی، علوم تجربی و علوم و معارف اسلامی هست.
  • -شاخه کاردانش دارای چهار زمینه صنعت، کشاورزی، خدمات و هنره که هر زمینه شامل یک یا چند گروه و هر گروه دارای یک یا چند رشته اصلی و هر رشته دارای یک یا چند رشته مهارتیه.

-شاخه فنی و حرفه ای که تو این مقاله قراره بیشتر راجع بهش صحبت کنیم شامل ۴۱ رشته تو چهار زمینه صنعت، کشاورزی، خدمات و هنره که هر زمینه شامل یک یا چند گروه و هر گروه دارای یک یا چند رشته اصلیه. واحدهای آموزشی مربوط به این شاخه هنرستان فنی وحرفه ای نامیده میشن.خوبی رشته های فنی حرفه ای در چیه؟

رشته های فنی حرفه ای واقعا کاربردی هستن، یعنی برخلاف رشته های نظری که کلی مفاهیم حفظی و تئوری را باید به ذهنتون بسپارید، اینجا از سال دهم کارگاه دارید و در رشته ای که علاقه مند هستید تحصیل می کنید. بنابراین خوبی این شاخه در اینه که هنرجویان پس از فارغ التحصیلی می تونن به راحتی وارد بازار کار شوند(با توجه به شایستگی های فنی و غیر فنی کسب نموده)

تازه یه خوبی دیگه هم که داره اینه که در صورتیکه علاقه مند به ادامه تحصیل باشید به راحتی می تونید تا مقطع کاردانی ادامه تحصیل بدید و بعد هم در کنکور ناپیوسته تا مقطع کارشناسی ادامه تحصیل بدید. اونها حتی می تونن تحصیلات شون را تا مقطع دکترا هم ادامه بدن

شاخه فنی و حرفه ای چه رشته هایی داره؟

زمینه ی صنعت

شامل ۱۸ رشته هست که ۱۳ رشته از اون مخصوص پسران و ۵ رشته از اون بین دختران و پسران مشترکه. گروه های زمینه صنعت با رشته های اون رو در زیر میتونین ببینین.

_گروه مکانیک: مکانیک خودرو، چاپ، ماشین ابزار، تأسیسات مکانیکی، مکاترونیک، صنایع فلزی، صنایع چوب و مبلمان.

-گروه برق و رایانه: شبکه و نرم افزار رایانه، الکترونیک و مخابرات دریایی، الکترونیک، الکتروتکنیک.

-گروه معماری و ساختمان: ساختمان

-گروه مواد و فرآوری: متالورژی، معدن، صنایع شیمیایی، صنایع نساجی، سرامیک.

-گروه تعمیر و نگهداری ماشین آلات: مکانیک موتورهای دریایی.

زمینه کشاورزی

  • شامل ۵ رشته هست که از میان اون ۴ رشته مخصوص پسران و ۱ رشته مشترک بین دختر و پسره. رشته های گروه زمینه کشاورزی و غذا شامل موارد زیر هست.

گروه کشاورزی و غذا: صنایع غذایی، امور زراعی، امور باغی، امور دامی، ماشین های کشاورزی.

زمینه ی خدمات

  • شامل ۵ رشته هست که ۱ رشته مخصوص دختران و ۲ رشته مشترک بین دختران و پسران و ۲ رشته مخصوص پسرانه. زمینه خدمات دارای سه گروهه که به همراه رشته های هر کدوم در زیر اومده.

گروه خدمات: حمل و نقل، ناوبری.

گروه بهداشت و سلامت: تربیت کودک، تربیت بدنی.

گروه بازرگانی و امور اداری: حسابداری

زمینه ی هنر 

  • شامل ۱۳ رشته هست که ۱ رشته مخصوص دختران و ۹ رشته مشترک بین دختران وپسرانه.

رشته های گروه هنر عبارتند از: صنایع دستی، نقاشی، چاپ، پویانمایی، تولید برنامه های تلویزیونی، سینما، فتوگرافیک، نوازندگی ساز ایرانی، نوازندگی ساز جهانی، معماری داخلی، گرافیک، طراحی دوخت، نمایش، نقشه کشی معماری.

دانش آموزان ورودی رشته های شاخه فنی و حرفه ای چه ویژگی هایی باید داشته باشن؟

دانش آموزانی که قصد دارن به رشته های شاخه فنی و حرفه ای وارد بشن باید یه سری ویژگی های شخصیتی مثل علاقمندی و توانایی در اون رشته و ویژگی های جسمانی شامل توانایی های حرکتی و فیزیکی و ویژگی های علمی خاصی داشته باشند که به طور جزئی تر در طرح زیر آورده ایم.

اهداف شاخه فنی و حرفه ای چیه؟

همانطور که میدونین امروزه با گسترش صنعت و تکنولوژی به افراد متخصص در مراکز تولیدی، صنعتی و خدماتی نیاز اساسی داریم. آموزش های فنی و حرفه ای همه تلاش خودش رو انجام میده تا افرادی آگاه به تکنولوژی روز و کار آمد رو تربیت و وارد بازار کار کنه.

 

در حقیقت اصلی ترین اهداف آموزش های فنی و حرفه ای و مهارتی اینه که سطح فرهنگ و دانش عمومی دانش آموزان رو بالا ببره. به دانش آموزان کمک کنه که استعدادها و علایق خودشون رو بهتر بشناسن و همچنین زمینه مناسب رو فراهم کنه تا دانش آموزان توانایی ها و مهارت های لازم رو کسب کنن و به سمت اشتغال و یا ادامه تحصیل هدایت بشن تا در آینده بتونن تو فعالیت های صنعتی و بازار کار مشغول بشن.

دروس رشته های شاخه فنی و حرفه ای در پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم چی هستن؟

علاوه  بر دروس پایه و عمومی دو دسته درس دیگه هم توی برنامه درسی رشته های هنرستان گذاشته شده که اونها را برای محیط کار آماده می کنه. این خوشه مخصوص بچه های هنرستانی هست.

دسته اول خوشه دروس شایستگی های فنی و کارگاهی

دسته دوم خوشه دروس شایستگی های غیر فنی است

یکی از نقاط قوت رشته های فنی حرفه ای اینه که همه رشته ها دارای ۶ کارگاه تخصصی ۸ ساعته مرتبط با رشته هستند و دو درس دانش فنی پایه و تخصصی نیز مفاهیم پایه مورد نیاز در اختیار هنرجویان قرار میده.   در پایه دهم یک درس مشترک گروه که کارگاهی هم هست برای دانش آموزها در نظر گرفته شده.

خوشه دروس شایستگی های غیر فنی شامل چهار درس مستقل(الزامات محیط کار، کارگاه نوآوری و کارآفرینی، کاربرد فناوری­های نوین/مدیریت تولید، اخلاق حرفه­ای)  هست. هدف این دروس  آموزش مهارت­های انسانی، اخلاقی، عقیدتی، اجتماعی،است. مثلاً درس الزامات محیط کار به هنرجو برای بدست اوردن موقعیت شغلی مناسب، پیشرفت در شغل و توسعه اون، ،و همینطور افزایش اعتماد به نفس  در محیط کار  کمک میکنه.

درس کارآموزی هم  در پایه دوازدهم قرار داره که در  اون هنرجویان آموخته های خودشون را در محیط واقعی کار تکمیل می کنند.

 

مشاغل شاخه فنی و حرفه ای چی هستن؟

دانش آموزانی که از هنرستانهای فنی وحرفه ای فارغ التحصیل میشن چون تو کارگاه های مختلف کار کردن و با دستگاه ها و ابزار آلات فنی و صنعتی آشنا هستن و نحوه ی کار با اونها رو یاد گرفتن زمینه ی کاریابی و اشتغال اونها بیشتر از رشته های دیگه هست. اونها میتونن تو کارخونه های تولیدی و مراکز خدماتی، شرکت ها اداره ها کار کنن و یا کارگاه های خصوصی و تعاونی های تولیدی تاسیس کنن.

البته این دانش آموزان میتونن به دو صورت زیر وارد بازار کار بشن:

گروه اول: مربوط به مشاغلیه که فارغ التحصیلان دوره سه ساله دوم متوسطه میتونن به عنوان کمک تکنسین به طور مستقیم به دست بیارن.

گروه دوم: مربوط به مشاغلیه که برای اشتغال در اون لازمه فارغ التحصیلان دوره های آموزشی دوره کاردانی (تکنسین) و بالاتر (تکنسین ارشد و مهندس) رو بگذرونن و بعد وارد بازار کار بشن.

منبع : نوجوان شاد

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.